Komünist KöZ

Sayı: 39
Ocak 2008


Geri Dönmek İçin Tıklayınız

 

TÜMTİS’te Şahap Tunar Anması Gerçekleşti

1 Aralık 07 tarihinde TÜMTİS’in düzenlediği Şahap Tunar anmasına Köz’ün arkasında duran komünistler olarak katıldık. Anma etkinliği başlamadan önce Şahap Tunar nezdinde kaybedilen bütün devrimciler anısına 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.

Saygı duruşunun ardından Şükrü Günsili söz aldı. Sözlerinde Şahap Tunar hakkında şunlara değindi: “Şahap Tunar 12 yıl önce kalp krizi nedeniyle kaybedilmiş bir sendika emekçisi. TÜMTİS İzmir şubesinin oluşumunda büyük rol oynamış bir sendikacı. Şahap Tunar ile 5 yıl birlikte mücadele ettik. Biz çalışmaya başladığımızda TÜMTİS 3 ilde örgütlüydü. Ve 5 yıl süren mücadelemizde 35 şubenin açılmasını sağladık.

İşçi hareketinin ülkemizde son dönemlerde gerilediği bir süreci yaşıyoruz. İşçi hareketi önceki dönemlerde işçi cumhuriyetinin kuruluş mücadelesinden bahsediyordu. Şimdi ise bu tür şeyleri konuşmuyor. Şahap’ı anmayı kıymetli kılan şey işçi sınıfının kurtuluşu adına adanmış bir yaşantısı olmasıdır. Onu böyle anmalıyız. Tersi onun anısına kötülüktür. Bütün arkadaşlardan tek şey bekliyorum, onu anlamalarını. 12 yıl önce mezarı önünde söz verdik, onu kavgamızda yaşatacağımıza. Şahap’ı anmak ve anlamak mücadele etmekten geçer.”

Günsili’nin konuşmasından sonra, önceki anmaların görüntülerinin yer aldığı yaklaşık bir buçuk saatlik bir film gösterildi. Filmde her yıl yapılan mezar anmaları, aile ziyaretleri yer alıyordu. Filmde, Tunar’ın eylemlerden görüntülerine, toplantılardaki konuşmalarına yer verilmişti. Ayrıca filmde Şükrü Günsili’nin, Şahap Tunar ile 5 yıllık mücadelelerini anlatan bir röportaj kısmı yer alıyordu. Burada Günsili, Tunar’ın Kürt sorununda enternasyonalist bir bakış açısına, kapitalizm karşısında amansız bir mücadeleci kişiliğe sahip olduğuna değiniyordu. Ayrıca Tunar’ın EMEP’in kuruluş sürecinde yer aldığına fakat bugün yaşasaydı kendisi gibi gelinen noktada büyük üzüntü duyacağını belirtiyordu.

Film gösteriminden sonra Tunar’ı anmanın ancak mücadele ederek mümkün olduğu bir kez daha dile getirildi.

Ardından anmaya katılan ve Proletaryanın Kurtuluşu’nun arkasında duran komünistlerden biri söz alarak; anmayı anlamlı bulduğunu, geçmişine sahip çıkmayacak olanların bir geleceği olmayacağını dile getirdi. Köz ve Proletaryanın Kurtuluşu’nun düzenlediği ‘Yükselen Tasfiyecilik Dalgası ve Komünistlerin Birliği’ paneline çağrı yaptı.

İçinde yaşadığımız topraklar birçok devrimci mirası barındırmakta ancak bugün bunların çok az bir kısmı hafızalarda yer almaktadır. Devrimci hareket bu güne kadar kopuşlu bir süreç yaşamış ve barındırdığı devrimci mirası deneyimleriyle harmanlayıp önümüze ışık tutacak bir komünist partiye sahip olmamıştır. Bu nedenle TÜMTİS’in gerçekleştirdiği etkinliği anlamlı buluyor ve geçmişine sahip çıkmayanın geleceğini göremeyeceğini vurgulamak istiyoruz. Köz’ün arkasında duran komünistler olarak, yaşadığımız topraklardaki devrimci mirastan ders çıkartacak, proletarya diktatörlüğü için işçi sınıfına önderlik edecek nitelikteki komünist partiyi kurmak için mücadele edeceğiz.

Devrim İçin Devrimci Parti!

Parti İçin Komünistlerin Birliği!

İzmir’den Komünistler


Saldırılar ve İşçi Mücadeleleri

» Asker Cenazeleri Geliyor Bursa’da da Kürtler Saldırıya Uğruyor

» Şemdinli Sanığı Subayların Bırakılması Protesto Edildi

» Yeni Saldırı Yasaları Eylemlerle Yanıtlanıyor

» SSGSS’ye Karşı Kadıköy’de Basın Açıklaması

» Ankara’ya Yürüyen İşçilere Bursa’da Coşkulu Karşılama

» Sınıf Hareketinde Kalıcı Kazanımlar Elde Etmek İçin İşçi Sınıfının Bölünmüşlüğüne Müdahale Etmek Gerek

» TİB-DER’in Tersane İşçileri Kurultayına Katıldık

» DEMSAŞ Deri Fabrikası İşçileri Direnişte

» Limter-İş Sendikası Temsilcisi Mehmet Barındık’la Roportaj

» Sermayenin Saldırıları Sürüyor!

» TÜMTİS’te Şahap Tunar Anması Gerçekleşti

» Telekom İşçilerinin Grevine Destek Eylemi

» TÜMTİS’li Bir Aile İle Ropörtaj

» Kitle Örgütleri Faşist Saldırılara Karşı Birbirine Sahip Çıktı

» Deri İşçileri Dernek Girişimcileri Toplantısından Notlar

» Mart Kültür Merkezi Yalnız Değildir

» Afrikalılar Derneği Anadolu Halklarının Kendi Tarihi İle Yüzleşmesini Hedefliyor

» Haber-İş Sendikası’ndan İzmir’de Eylem

» 3 Kasım’da On Binler Ankara’da Demokrasi ve Barış İçin Buluştu